Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
Bekilli
 
Yöresel Özellikler | Yemeklerimiz

TARHANA ÇORBASI:
Yöremize özgü olan tarhana, her evde yaz aylarında özenle hazırlanır. Besin değeri ve lezzeti güzel olan tarhana çorbası yapmak için " uygun bir kabda önce yağ ve salça kovrulur. Üzerine yeter miktarda su konur, yavaş yavaş tarhanası salınır, karıştırılır. Tarhananın top top olmamasına özen gösterilir. Kaynayasıya kadar karıştırılarak hafif ateşte pişirilir. İsteyen kuru biber, baharat atarak yiyebilir.
YAPRAK SARMASI:
Bağdan toplanan yaprakiar fazla olmamak şartıyla haşlanır. Bulgur, kıyma, soğan, salça. karabiber ve yağda kavıularak iç hazırlanır.
Önceden hazırlanan yaprakların içine bir yemek kaşığı iç konarak sarılır, tencereye döşenir. Üzerine zeytinyağı gezdirilir, hafif ateşte pişirilerek. afiyetle yenir,
KEŞKEK: Hemen hemen bütün düğünlerimizde pişirilen geleneksel yemeğimiz olan keşkek şöyle hazırlarıır:
Eskiden düğünlerde gençler tarafından dibeklerde dövülerek hazırlanan keşkeklik, bugün ise özel makinalarda kırdırılarak hazırlanmaktadır.
Hazırlanan keşkeklik suda yıkanır, temizlenir. Büyükçe bir kazancı keşkek pişerken dibine yapışmasın diye az miktarda sıvı yağ konur, üzerine su ilave edilir. Su kaynamaya başlayınca temizlenen, hazırlanan keşkeklik üzerine ilave edilir. Yemeğin hazırlanışının en zahmetli olan işlemi başlar. Belli aralıklarla dövülür, karıştırılır. Bu işlem pişesiye kadar devam eder. Başka bir kabda hazırlanan tavuk eti ya da kavurma karıştırılıp afiyetle yenir.
MANTALI PİDE:
İlçemizde üretilen kültür mantarının, yemesine doyulmayan p'ıdeside yapılmaktadır. Hazrılanışı şöyledir: Yeter miktarda maya unla karılır, hamur yoğrulur. Temizlenmiş, kuş başı dojranan taze mantarın üzerine sıvı yağ gezdirilir.
Pideyi istenilen şekilde yapmak ustanın maheretidir. Devamlı yanan ve hazır olan fırında pişirilen pidenin üzerine margarin sürülür. İnce ince doğranır, servis yapılır. Afiyetle yenir.
NOHUTLU DEPİT YEMEĞİ
Çevremizde yufka yapan kadınlar; yufkayı biraz kalınca açar, saç üzerinde hafif pişirirler. Saç üzerinden indirilen depit soğutulur. Yufka katlanarak ince ince şerit halinde kesilir. Bir kaç gün kuruması beklenir.
Birgün önceden tuzlu suya ıslatılan nohutlar haşlanır. Uygun bir kabda sıvı yağ ile salçası kavrulur, nohutlar üzerine dökülür, su ilave edilir. Yemeğin kaynamaya başlarkerı hazırlanan depitler katılır. Limon tuzu eritilerek üzerine dökülür yada limon sıkılır. İsteyen kurutulmuş biber katabilir. Normal ateşte biraz pişirilir, servis yapılır.
MUSKA Gevrek yufka sulanır, yumuşadıktan sonra içerisine yağ, peynir konur yufka mus
ka haline getirilip sobanın üzerinde kızartılarak yenir. Bu muska özellikle kahvaltılarda tercih edilir.
OVALAM BAÇ
Gevrek yufkalardan dökülenler, kırılanlar toplanır.Toplanan yufka parçaları iyi ufalanır. Ufalandıktan sonra içine peynir yada tarhana doğranmış kuru soğan katılır. Bu karışımlarçok az  suyla yoğrulur. Yoğrulan karışım oval hale getirilerek yenir.
Bunun kaynağı olarak ekmeklerin ziyan(zebil) olmaması için yapıldığı sanılmaktadır.
BÜTME (BÖREK)
Mevsimin sebzelerine göre içler (ıspanaklık, kabaklı, otlu) hazırlanır. Hamurdan yufka açılır.Bu içler yufkanın içine konarak saçta pişirilir. (Saç: Yuvarlak olarak saçtan kesilip ateşe gelen tarafı küllüdür)
KÖLLE Buğday ve nohut kaynatılır.Kaynatılmış olarak yenmesine denir.
KATMER Tercihe göre içler hazırlanır. (Ispanaklı, soğanlı, peynirli,boş haşhaş ve pekmez
karışımıj Hamurdan açılan yufkanın içine bu içler konur.Daha sonra saçın üstü yağlanır, yağlanan saç kızdıktan sonra bu hazırlanan börekler kızgın saçın üzerine konularak ve yağlanarak pişirilir.
SERGİ AŞI
Toz tarhana suda karıştırılarak eritilir, içine pişmez et ve pişmiş nohut ilave edilerek oluşum karışım bir süre pişirilir sonra yenir.
TATLILAR [PEKMEZ)
Bağlardan toplanan neferneler (uç üzümleri) birkaçgün keleterlerde bekletilir. Yumuşaması ve sulanması sağlanır. Naylon bir çuvala konarak düz bir taş üzerinde (çiğneyici taş) çiğnenir, suyu kaplarda toplanır.
Toplanan üzüm suları, büyükçe bir kazana konup, ocağa konur. Ateşe konan kozanın içine bir mıktar ak Yoprak atılır. Kaynamaya başladığı an ateşten indirilir, toprağın ve posanın çökmesi için beklenir. Çökme işlemi tamamlandıkian sonra, duru kısmı bir başka kazana alınır. Tekrar ateşe alınan şıra koyulaşasıya kadar kaynatılır. Kaynatılan kazan indirilince kepçe ile savrulur. (Savrulurken oluşan köpük çocuklar tarafından parmakla yenir.) Bunun sebebi pekmezin iyi renk alması içindir. Uygun bir kaba alınan pekmez yıl boyu yenir.
PEKMEZ KÖFTESİ
Üzüm suyu bir kazarıda kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra çökmeye bırakılır; çöktükten . sonra üstteki şıra alınıp diğer bir kazana boşaltılır. Kalan posa bir torbaya konularak süzülmeye bırakılır.Elde edilen şıra kaynatılarak pekmez olmadan önce ateşten indirilerek soğutulur. Hafif ateşte içine nişosta ve un konularak sürekli karıştırılır, bu karıştırma un kokusu gidene kadar devam edilir. Sonra bir yere dökülerek kurutulur. İstenirse içine ceviz ilave edilir.
CULAF
Suya şeker katıiorak elde edilen oluşumun yufka ekmekle yenmesidir.
GARA GATMAÇ
Karla pekmezin karıştırılıp yenmesidir.
GARGA BEYNİ
Yoğurtla pekmezin karıştırılması
BESTEL Pekmez yapılırken içine kavun,karpuz kabukları ve kemirtek atılıp birlikte pişirilir. Sonra bu kabuklar çıkarılır, buna bestel denir.
KUYRUKYAĞI HELVASI
Kuyrukyağı eritilir, unla beraber pembeleşene kadar kavrulur.[İstenirse ceviz veya fıstık ilave edilir) Sonra yeteri kadar pekmez ilave edilerek helva yapılır
GAVUT Bulgur kırıldıktan sonra savrularak elde edilen kepeğe denir.Bu pekmezle karıştırılıp yenir.
CIZDIRMA Kuru üzüm taşla ezilir. Küçük küçük Yufka ekmeklerinin arasına ezilen üzüm konur. Yerde iki taştan ocak yapılır.Bu ocağın üstüne ince teneke konur. Tenekenin üstünde bu hazırlanan üzüm ekmek pişirilir.
LÖMLÖM
Garabadılcan,bübe,soğan,az sarmısak,domatiz,patatiz,zeytinya asımın dam ve Lavararacıların garışdırdın mı tamamdır...


 
 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 2
Bugünkü Ziyaretçiler:332
Dünkü Ziyaretçiler:388
Sitemizi bugüne kadar
1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter