Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
Bekilli
 
Projeler | Alternatif Belediyecilik Fikirleri


ALTERNATİF BELEDİYECİLİK FİKİRLERİ


 


Dürüst, dirayetli, sevecen, çalışkan, onurlu, halkın ve devletin parasını yemeyen, yedirmeyen, ihalelere fesat karıştırmayan, zengin - fakir ayrımı yapmadan herkese eşit mesafede durabilen, görselliğe önem veren, doğal güzelliği bozup, suni güzellik yapmaya çalışmayan, paramızı boşa harcamayan, boşta gezen gençlerimizi kahve köşelerinden kurtararak bir meslek sahibi olmalarına yardımcı olabilecek, bölgenin hassas konularını ve dengelerini bilerek yerine göre hareket edebilen, ilgili konularda araştırma ve incelemeler yapan, başarılı, çağdaş uzmanı kişilerle çalışmaya hazır olan bir belediye başkanımız varken çalışmalarımızı hızla şekillendirmeliyiz... Henüz fırsatımız varken…


 


Klasik enkaz devraldık edebiyatı yapmadan çözümlere ulaşmanın yollarını aramalıyız.


Belediyecilik siyaset üstü bir kurum olup tarafsız hizmet etme yeridir. Bir yandan yol, su, temizlik, güzelleştirilme ve benzeri hizmetleri verirken, diğer yandan da bölgedeki insanların ekonomik sıkıntılarını çözme noktasında çaba sarf edilmelidir. Belediye kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanılmalı gelirlerinin artırılması yönünde çalışmalar yapılmalı, bulunduğumuz çevreyi kalkındırmaya öncülük eden bir belediyecilik anlayışı başarılı olabilir.  Yaşanabilen ve soluk alınabilen bir yer olmalı... Yeşili bol, yolu geniş, havası, suyu temiz, işi aşı çok bir ilçe hedeflenmelidir.


Şarap Turizmi projesini gerçekleştirerek ilçemizi göç veren değil göç alan bir ilçe haline getirebiliriz… Dışarıda yaşayan hemşerilerimizi ilçemize çekebiliriz. Onlara temiz havası, suyu ile yaşanılabilir bir ortam sunarak emeklilik dönemlerini ilçemizde geçirmelerini sağlayarak. Tarihe geçecek bir ilke imzamızı atalım… Şu projeyi gerçekleştirelim.


 


 


Sosyal belediyecilik halkına balık vermek değil balık tutmayı öğreterek sadaka kültüründen uzaklaştırarak emek ve çalışmayı aşılamaktır. Sorunlar karşısında ortak duyarlılık oluşturarak farklılıklarımıza rağmen bir arada yaşama kültürü ile geleceğe güvenle bakabilir, toplumsal barış ve huzuru en azından ilçemizde sağlayabiliriz. Görev alan seçilmişlerimizin vizyonu geniş, ehliyetli, liyakatli, vicdanlı ve yeterli eğitim düzeyinde olduklarını biliyoruz.


 


Alt yapı hizmetleri (yol-su-kanalizasyon-İlaçlama-bakım-temizlik) belediyenin asli görevleridir.


Diğer yandan güvenli, mutlu aileler ve kültürel etkinlikleri benimsemiş toplum oluşturmak belediyeciliğin sosyal tarafıdır. Sosyal tesislerin yeterliliğini ikincil olarak alıp oralara halkın taşınması ön plana alınmalıdır. Boş zamanları kültürel ve sportif tesislerde geçirmek değil burada geçen zamanların en değerli zamanlar olduğunu hissettirebilmeliyiz.


Bu işler için ayrıca kadroya ihtiyaç olduğu ortadadır. Fakat bizimki gibi küçük belediyelerde meclis üyeleri ve sivil toplum örgütlerinden(ADD-Eğitim-sen-Üniversite)gönüllü arkadaşlarla çözüme ulaşılabilir.


 


Hane halkı tespiti yapmalıyız. Bölgemizdeki bütün hanelere girmeliyiz. Yapılan bu çalışmalarda her hanenin yaşayanları hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıyız. O hanede işsiz var mı, özürlü var mı, sosyal güvencesi olmayan var mı, ekonomik durumu çok kötü olan var mı, çok iyi konumda olan var mı, öğrenci var mı bunlar hane halkı araştırmasında ortaya çıkacak ve önemli veriler elde edeceğiz. Bu verileri her yıl değerlendirilmelidir. Belediye olarak problem olan haneye gidip yerinde tespit ve çözümleme yapılmalıdır. Vatandaşına, halkına en yakın olan, belki bir akrabasının bile bihaber olduğu vatandaşımızın sorununu bilmek, o sorunu çözebilmek veya çözmeye çalışmak bile yeterli olacaktır. Yaptığımız tanıtımlarla ve festivalimizle Bekilli marka olmuş yurt çapında tanınmıştır. Bunu halkımıza gelir getirecek şekilde projelendirme zamanı gelmiştir.


 


 


ÇOCUKLARA – GENÇLERE KİTAP KAMPANYASI


 


1. Kitap okuma alışkanlığı bedava kitap dağıtıp özetini çıkartana bir kitap daha verilmesi…


2. Çocukları zaman zaman yazarlarla, şairlerle buluşturulması


3. Okumayı yazmayı özendirici yarışmaların düzenlenmesi 100.yıl etkinlikleri ve şarap festivalimiz için  ilköğretim düzeyinde düzenlenecek  şiir - öykü yarışması.


 


 


 


Yaşam kalitesini arttırmak, kadınlara,  ve gençlere aktivite alanları kazandırmak ve onların geleceğe ümitle bakmalarını sağlamak,  bu vizyon ve misyon ile yönetilmek isteriz. Bu gerekleri yerine getirmek için yerel hizmetleri verimli ve etkili bir yönetim anlayışı ile yürütülmesini isteriz. Ayrımcılık yapmadan, herkesin hakkını gözeterek hizmet istiyoruz. Çalışmaların açık ve şeffaf bir şekilde yürütülmesini isteriz. İşsizlik nedeniyle günümüzde ülkemizin her yerinde insanlar yoğun bir şekilde kentlere akın ediyor. Biz bu göçü tersine çevirme gücüne sahibiz.


 


Belediyenin 100.yıl etkinliklerine en iyi şekilde hazırlanmalıyız.


Bekilli Kültür Sanat ve Şarap festivalleri'nde, insanlığın ortak özlemi olan barış ve kardeşlik mesajlarımızı en başta çevremize olmak üzere tüm dünyaya gönderdik. Farklı inanç, kültür ve düşüncelerin yan yana barış içinde bir arada yaşamaya engel olmadığını, aksine zenginlik olduğunu biliyor ve anlıyoruz. Çok önemli değerlerimiz şair-yazarlarımızla Mevlana’yı bile kıskandıracak anlayış ve hoşgörü, farklılıkları birlikte yaşama anlayışını festivallerimizde uyguladık.


 


Bin bir emekle yapılan spor tesislerimiz ve Yaşar Çallı Sanat evini atıl durumda bırakmadan hizmete açmalıyız. En kısa zamanda çamlık bölgesine hem üniversite öğrencilerimizin hem de halkımızın faydalanacağı amfi tiyatro yapılmalıdır. Yine yakın zamanda Belediyemize bağcılık-üzüm-şarap-sirke ve pekmez konusunda bir ARGE birimi kurulmasını öneriyorum.


 


Bekilli'nin bir barış şehri olduğunu herkese duyurduk ve duyurmaya devam ediyoruz. Bu çalışmaların yanında katılımcı Demokrasinin gereği olan Sivil Toplum Örgütlenmelerine ve çalışmalarına önem vermeliyiz. Kent Konseyi kurmak, Kadın Dayanışma merkezleri, Gençlik Merkezleri oluşumlarını sağlamak, diğer demokratik kitle örgütlerinin çalışmalarına destek olup belediye ile ilişkilendirmek gerekir.   Belediye olarak projelerimizi sivil toplum örgütleri ile paylaşmalı ve onların hazırladıkları projeleri dikkate alıp uygulamaya çalışmalıyız.


 


EKONOMİ:


 


1. İŞSİZLİĞİ BİTİRECEK VE İLÇEMİZİ KALKINDIRACAK “ ŞARAP TURİZMİ PROJESİNİ ” HAYATA GEÇİRMEK HEPİMİZİN EN ÖNCELİKLİ GÖREVİ OLMALIDIR.


 


2. Belli bir miktar belirleyip o miktarı aşmadığı takdir de su parası alınmaması önemli miktarda su tasarrufu sağlar. Dolayısıyla tarıma daha fazla bir miktar aktarmış oluruz. Hem de vatandaşa az da olsa bir ekonomik rahatlık sağlanır.(10 tona kadar bedava 11 ton kullandığı zaman tamamını ödeyecek)


 


3. Üzüm işleme tesisleri, ev pekmezciliği ve ev şarapçılığı (Kaliteli çerezlik kuru-yaş üzüm) Bekilli’ye has üzüm yetiştirme


 


4. Zorunlu dış cephe boyama (gençlere geçici olarak iş sağlanır)


 


5. Turşuluk hıyar yetiştiriciliği, akabinde turşu fabrikası(suyumuz yeterli olduğu için her türlü meyvecilik araştırılabilir)


 


6. Mendereste Rafting Turları ve turizmi


 


Bekilli’mizin duyarlı insanları;


 


Fikirlerinizi mankir@hotmail.com adresime bekliyorum.


 


Tuncer Mankır


http://www.lavaraci.com


 


  
 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 3
Bugünkü Ziyaretçiler:39
Dünkü Ziyaretçiler:452
Sitemizi bugüne kadar
1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter