Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
Güncel Haberler
 
Barış hemen şimdi...

“Dünya'ya bir daha gelirsem, ne kadar tank, tüfek ve silah varsa hepsini eritip saz, cümbüş ve zurna yapacağım.” Aram Tigran

 

27 yıllık bir kamburun bedeli karşılıklı 20 yaşında ve sayısız gencin ölümüyle ödetiliyor ve hala da ödetilmeye devam ediliyor. Yakışıyor mu körpecik gençlerimize bu soğuk yüzlü ve acılı ölüm.

 

Seçim bitene kadar ateşkesler, anlaşmalı ramazan molalarını, esrarengiz pazarlıklar…

 Neden bir süreliğine anlaşma sağlanabiliyor hiç düşündünüz mü?

Pervasızca bir aldanmışlık, çirkin duyarsızlık umursamazlık nasıl da usta bir pişkinlikle “hesabını soracağız, metanetli olun “diyebiliyorlar anlamak mümkün değil.

Bu katliamların bu cinayetlerin sorumlusunu bulmak için hiç uzaklara gitmeye gerek yok. Direkt olarak kendimizde aramalıyız. Bu siyasiler gökten inmiyor bizler seçip alın ne yapacaksanız yapın diyoruz. Gençlerimizi kaybede kaybede psikolojik bir buhrana girdik ülkece. Ucunun dokunmadığı yer kaldı mı? Hala düşüncelerin suç sayıldığı bu dönemde terörün bitirilmesini beklemek bence saçmalıktan öteye gitmez. Yapılacak olan anayasada durum değerlendirmesi ve tespitler isabetli bir şekilde yapılmalıdır. Ne PKK ne de asker biter ve de bitirir.

Bu kirli savaş ne eğitimi ne de bilimi ön plana çıkardı bu ülkede. Tüm varlığımızı ekonomimizi yedi bitirdi. Kendi kendimizi yedik bitirdik. Her birinin intikamlarını ancak bu şekilde alabiliriz.


Kurşunlar, mayınlar, roketler ne hikmetse hep dar gelirli aile çocuklarına isabet ediyor.
Geçtiğimiz hafta yine 45 genci kaybettik.  Bunun görünende 24 Türk 21’i Kürt . Yani sadece ölen Türk veya Kürt de değil. Ölen insan. Birçok çeşitli yapılardan ve kültürlerden gelmiş bağrında aşk ve umut taşıyan, anne özleyen, kendi doğal yaşamı ve özlemlerinden alıkonulmuş… Bu topraklarda yıllardır halklarımız kandırılmakta ve özgürlüklerden, halkların birbirine olan yakınlaşmasından duyulan korkuyla, bir takım karanlık güçlerin çığırtkanlığı sayesinde insanlar savaşa sürüklenmekte.

 

Halen daha hukuku silahla örtüştürmeye çalışan ve bunun öne çıkması için kalem ve dil harcayanlar var. Kendini hangi platformdan koyarsa koysun, zihnini bu tarz kin duygularına terk etmiş insanlara karşı uyanık olmalıyız. Gazetelerin baş sayfalarında sözde terörü lanetliyoruz. Peki devletin operasyon adıyla oluşturduğu terör. Bir insanın hayatından 18 ay alınması. Veya şimdi paralı askerlik kandırmasıyla insanlar arasındaki eşitsizlik darbelerinin farklı şekilde yaşatılmasına göz yummak. Ne zorla askere giden şehit bizim gözümüzde, ne de çeşitli koşullarla zorla dağa çekilmiş olan.

 

Her dökülen kanda devlet övgüsü ile sövgüsü çok yerde aynı kapıya çıkıyor milliyetçilik kokup, barışı düşünerek ve düzene yönelik olmadıktan sonra. Doğunun yoksulluğa ek, etnik ve kültürel bastırılmışlığını kabül etmemekte direnmek duyarlılık içinde olmamalıdır. Batıda da emeğiyle ezilen ve farklı şekilde görmezden gelinen, aşağılanmaya çalışılan uygarlıklar var elbette. Fakat görünen o ki saygının eksildiği yerde, temsilci görünenlerin yönelttiği karambole saldırılar haklılığı zedeliyor. Acılar halk kitlelerine.

 

Bu savaş düzeninden daha insancıl ve yaşanılası bir dünyaya geçiş olacaksa da sevgiyle ve halkların bilinçli iradesiyle olacak. Kanın kanla temizlenemeyeceğine inanmak gerekir. Biz ölenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Ve barışın, özgürlüğün, emeğin hakkının alındığı bir düzenden yana olduğumuz için türkülerimizin birleştirdiği gibi birleşelim.

Halaylar çekelim zılgıt atalım. Ne analar ağlasın. Ne fidanlar solsun. Öleceksek de birbirimizi vurarak değil barış için ölelim. Kardeşi kardeşe kırdırtmayalım. Savaş için kılımızı bile kıpırdatmayalım. Biz demokratik hakkımızı kullanarak bu mermilerin önüne geçeceğiz. Bu kirli savaşın durması için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu gayret ve cesaret ile azimli insanları göreve davet ediyoruz.

 

 

Tuncer Mankır – Nefise Tuşaye KarataşGüncel Haberler kategorisindeki diğer haberler
Can Yücel'e Hain Saldırı...
Didem Madak, Hulki Aktunç, Ahmet Uysal'ı Kaybettik
Zeynep Karataş'a saygıyla...

Facebook Paylaş
 
 
Tuncer Mankır | 24.10.2011 20:58:29Gösterim : 2191
 
 
yorumlar
 
Son 5 yorum
1 yorum yapıldı 
#1   Ferhad Gülsün 24.10.2011 21:34:41
 İki insan arasında barış iki kıyı arasında barış. Bir kurşun herkesi öldürebilir ve yaşatabilir bir bakış herkesi. Bütün duvarlar kalkar aramızdan umarım ve kimse korkmaz artık kimsenin kapısından. Aynı toprağa varacaksak hep birlikte, aynı sudan gidelim. Belki biraz tartışarak ama kardeşçe...
Türk çocuğun ellerinden uçan Kürt güvercinin gölgesi Laz’dı. Gökyüzüne bakan bütün Gürcüler Rumca şarkılar söyledi. Zazaca bir umuttu omzumuzda Süryani bahar. Yaslanıp güvercinin beyazına bir Çingene, Azeri sevgilisini Ermenice sevdi…
Bu haber için 1 yorum yapıldı
 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 3
Bugünkü Ziyaretçiler:156
Dünkü Ziyaretçiler:372
Sitemizi bugüne kadar
1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter