Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
Kültür - Sanat
 
2013 Taş Heykel Kolonisi...

Denizli’de Kömürcüoğlu Mermer’in sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya koyduğu Uluslar arası Taş Heykel Kolonisi’nin 3.sü Pazartesi günü başlıyor. 1 ay sürecek koloni çalışmasına 5 ülkeden toplam 10 heykeltıraş katılacak.

Denizli’de bu yıl 3.sü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Taş heykel Kolonisi 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü başlıyor. Kömürcüoğlu Mermer tarafından sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya konan etkinlik için Denizli, Türkiye’nin yanı sıra ABD, İtalya, Japonya ve Rusya’dan 10 heykeltıraş sanatçısını ağırlayacak.

10 sanatçı katılacak

Koloninin bu yıl ki sanatçıları ABD’den Edward Fleming, Sequoyah Aona ve Sherry Tipton, İtalya’dan Adriano Ciarlo ve Pasqueale Martini, Japonya’dan Ryusuke Kido, Rusya’dan Ro-bert Lotosh ve Türkiye’den ise Ali direr, Kadriye Kantık ve Malik Bulut.

 

Gazetecilerle bir araya geldi

Bir ay sürecek koloni çalışmalarının hazırlıklarını tamamladıklarını dile getiren Kömürcüoğlu Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kömürcüoğlu, koloni öncesi basın mensuplarıyla fab-rikasında verdiği kahvaltıda buluştu

Denizli sahip çıkmalı

1. ve 2. Kolonilerin uluslar arası anlamda takdir ve beğeni topladığının altını çizen Kömürcü-oğlu, “Böylesi bir etkinliği yapmak gerçekten kolay değil. Ama tüm yorgunluğumuz ondan sonra bizlere ulaşan olumlu tepkilerle son buluyor. Denizli, böylesi etkinlikleri hak ediyor. Umarım kent uluslararası düzeydeki bu organizasyona önümüzdeki sene daha fazla sahip çıkar. Amacımız koloniyi zaten Denizlililerin topyekun gerçekleştirdiği geleneksel bir çalışma haline getirebilmek” dedi.

Koloniyi akademi takip edecek

13 Haziran’da son bulacak 3. Uluslararası Taş Heykel Kolonisi’ni 24 Haziran’da başlayacak Ege Taş Heykel Akademisi takip edecek. Ege üniversitelerinde okuyan üniversite öğrencile-rin heykeltıraşlık konusunda eğitim göreceği akademide İtalyan heykeltıraş Martini ve ABD’li heykeltıraş Fleming eğitim verecek. 2 bölümden oluşacak kurslar 19 Temmuz’da son bulacak.

KÖMÜRCÜOĞLU ULUSLARARASI TAŞ HEYKEL KOLONİSİ SANATÇILARI KÜP ŞARAPLARINI ZİYARET ETTİ

Kömürcüoğlu Uluslararası Taş Heykel Kolonisi sanatçıları hafta sonu gezisinde Küp Şarapları’nı ziyaret etti. Her hafta gezi düzenleyen organizasyon komitesi, bu haftanın gezi mekanı olarak Küp Şarapları’nın Çal-Mahmutgazi’deki fabrikasını seçti. Öğle saatlerinde fabrikaya gelen sanatçılar, fabrikayı gezerek şarap üretimi, ürünler ve şarap teknikleri ile ilgili olarak yetkililerden bilgi aldı.

 

Kömürcüoğlu Mermer tarafından her yıl geleneksel olarak organize edilen Taş Heykel Kolonisi devam ediyor. Bu yıl 3.kez düzenlenen Heykel Kolonisi sanatçıları, tüm haftanın yorgunluğunu hafta sonunda yaptıkları gezilerle atmaya çalışıyorlar.

Geçtiğimiz hafta sonu tatilini Aphrodisias ve Kızılcabölük’e ayıran sanatçılar, bu hafta sonu gezi mekânı olarak Küp Şaraplarını seçtiler. Çal’ın Mahmutgazi Köyü’nde bulunan Küp şaraplarının üretim merkezine gezi düzenleyen sanatçı ekip, tüm günü burada geçirerek haftanın yorgunluğunu atmaya çalıştı. Öğle saatlerinde fabrikaya gelen Koloni ekibi, öğle yemeği sonrası fabrikayı gezdi.

Küp Yönetim Kurulu Başkanı Asım Altıntaş, şarap yapım ve teknikleri ile ilgili olarak sanatçıların merak ettikleri konulara ilişkin çeşitli sorularını yanıtladı. Özetle şarap sektöründeki gelişmeleri aktaran Altıntaş, son yıllarda Türkiye şarapçılığında kalite konusunda önemli aşamalar kaydedildiğine değindi, bu gelişmenin önemli olduğunu, ama asıl önemlisinin kalitenin tüketime yansıması olduğunu ve her konuğun bu konuda bilgi edinmesinin bilinçli ve kaliteli tüketimi arttıracağına işaret etti.

Küp Şarapları tarafından üretilen ve kısaca “Şato Tipi” olarak adlandırılan kaliteli fıçı şarapçılığı üzerine de bilgi veren Altıntaş, daha sonra üretim bölgesinde bir tadım seremonisi gerçekleştirdi. Epic markasıyla Fransız meşe fıçılarda 14-16 ay bekletilerek üretilen uluslararası ödüllü şaraplarla başlayan tadım töreni, heykel sanatçıları tarafından ilgiyle karşılandı.

Dünyanın 5 farklı ülkesinde gelen 10 sanatçının yer aldığı koloni ekibi, Küp şarapları gezisini tüm gün devam ettirdi. Küp Şarapları’na ait bağ evinde düzenlenen yemek ve yemek sonrası devam eden sohbet akşam saatlerine kadar devam etti.

Geziye Türkiye’den sanatçılar Ali Dirier, Kadriye Kantık ve Malik Bulut’un yanı sıra ADB’li sanatçılar Edward Fleming, Sherry Tipton ve Sequoyah Aona, Japon sanatçı Ryusuke Kido, ile İtalyan sanatçılar Pasquale Martini ve Adriano Ciarlo katıldı.

 

Her zaman ki misafirperverliğini gösteren Küp Şarapçılık ve yaptığı gösterilerle herkesi kendine hayran bırakan Gökhan Mankır’a   teşekkürler… 

 

Kömürcüoğlu Uluslararası Taş Heykel Kolonisi bu yıl 13 mayıs-13 Haziran tarihleri arasında düzenleniyor. Koloni 14 haziran 2013 tarihinde koloni alanında yapılacak kapanış kokteyli ile son bulacak.

 

 

 


kadriye kantık, asım altıntaş
Malik Bulut, Kadriye Kantık, Nihat Kömürcüoğlu
Edward Fleming, Sherry Tipton, Ayla Güneş
Denizli Taş Heykel Kolonisi Küp şarapları ziyareti

 
Kültür - Sanat kategorisindeki diğer haberler
Sinan Akyüz İmza Günü
Halim Yazıcı Halikarnas Kitabevinde imza günü...
Mermeri sabırla Yonttular

Facebook Paylaş
 
 
Tuncer Mankır | 12.5.2013 21:33:49Gösterim : 1808
 
 
yorumlar
 
Bu haber için henüz yorum yapılmadı ! 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 3
Bugünkü Ziyaretçiler:39
Dünkü Ziyaretçiler:452
Sitemizi bugüne kadar
1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi 1448730 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter