Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
Kültür - Sanat
 
Yaşar Çallı'dan Soma ağıdı

 

 

 

 

 

 

 

Soma’daki maden kazası, Ressam Yaşar Çallı tarafından tabloya dönüştürüldü. Çallı, facianın gerçekleştiği maden ocağına ilişkin haber, röportaj ve görüntülerden yola çıkarak yaptığı tabloda, ocaktaki yaşam savaşını gözler önüne serdi.

Yaşar Çallı
Soma maden faciasında hayatını kaybeden maden işçilerinin yaşadıkları dram, sanatçıların ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Denizlili Ressam Yaşar Çallı, Soma maden ocaklarındaki patlamada yaşananları konu eden bir tablo hazırladı. Maden işçilerinin patlama sonrası ocak içindeki trajedilerini tuvale aktaran Çallı’nın bu eseri Ankara’daki atölyesinde yaklaşık 20 günlük bir çalışma ile ortaya çıktı.
Ocakta, patlamanın hemen sonrasında yayınlanan bilgi, belge, görgü tanıklarının anlatımı ve görsel materyallerden esinlenen Çallı, tablosunda olayın dramasını gerçekçi bir biçimde yansıtıyor.
Haberin DevamıReklam


Tablo ile ilgili DenizliHaber’e konuşan Ressam Çallı, tabloyu bir baba-oğul haberi üzerine kurguladığını belirtti. Bu haberin sonrasında çıkan bilgi ve belgelerle fotoğrafları da dikkatle izlediğini ifade eden Yaşar Çallı, “Baba-oğul bir mizansen, kurgu değil, orada yaşanmış bir gerçek. Her ikisi de yaşamlarını orada yitirdiler. Bu acı bir tablo. Çünkü olay hiçbir durumla tarif edilemeyecek kadar katlanılmaz bir acılık içeriyor. Tabloyu giderek çoğaltan ise, yaşananların hemen hemen aynı biçimde bir yaşama tutunma telaş ve paniği içermesi. Hiçbir ölüm tatlı olamaz. Böylesi bir toplu katliamın ise ne dünyevi, ne de tanrısal bir açıklaması yoktur. O nedenle ben sadece acıyı resmetmek istedim. Olan biteni tabloya aktardım. Keşke bunlar yaşanmasaydı ve bu tabloyu yapmamış olsaydım” dedi.
İnsan olmanın yetmediğini, insana değer vermek de gerektiğini vurgulayan Çallı, “Ne yazık ki katliamın üzerinden bunca zaman geçti ve ortalık duruldu. Yargılamalar, soruşturmalar, incelemeler ne durumda bilmiyoruz. Medya ilgisini kaybetti ya da uzaklaştırıldı. Ama söz verenler hala ortalıkta. İnsana değer vermeyen bir toplum olmaya doğru gidiyoruz, bu beni endişelendiriyor” diye konuştu.
Kaynak:Denizlihaber.comKültür - Sanat kategorisindeki diğer haberler
Defsad'a altın madalya...
Erdal Öz Edebiyat ödülü...
Zeki Emir imza günü...

Facebook Paylaş
 
 
Tuncer Mankır | 3.6.2014 21:12:56Gösterim : 1601
 
 
yorumlar
 
Son 5 yorum
1 yorum yapıldı 
#1   Yaşar Oğuz Ergun 30.6.2015 18:43:10
 Duygusuyla, karanlık enerjisiyle, kompozisyon, figür, ve renk dengesiyle , ışığın kullanımı ve odaklanmaya yardımcı oluşuyla gayet başarılı bir çalışma. İyi bir resim izleyicisi olarak naçizane görüşüm bu.
Bu haber için 1 yorum yapıldı
 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 3
Bugünkü Ziyaretçiler:333
Dünkü Ziyaretçiler:388
Sitemizi bugüne kadar
1448572 Ziyaretçi 1448572 Ziyaretçi 1448572 Ziyaretçi 1448572 Ziyaretçi 1448572 Ziyaretçi 1448572 Ziyaretçi 1448572 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter