Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
lavaracı yazarlar
 
Gün BEKİLLİ`de Işıdı...

GÜN BEKİLLİ’DE IŞIDI
İsmet Nadir Atasoy

Bir damla süzülse yâr dudağından
Bilirim ki lâli şaraba benzer
Çekilir haddeye aşk kundağından
Ateşin her hali şaraba benzer. (1)

Hani olur da yolunuz Denizli-Uşak karayoluna düşerse, yolun 86 ncı kilometresinde dikili duran trafik levhasında “Bekilli” yazısını göreceksiniz. Sakın tereddüt etmeyin, bir başka zamana, bir başka güne bırakmayın, “Gün bu gündür…” deyip, kırın direksiyonu. Kocaman bir gönül kapısından girdiğinizi hissedeceksiniz. İlerleyin… ilerleyin. Ulaşacağınız ilk kavşakta sizi omzunda keletiriyle (2)  üzüm taşıyan ve ayaklarıyla üzüm salkımlarını ezen iki bayanın heykeli karşılayacak. İşte oralarda bir yerlerde inin arabanızdan ve koklayın havayı… Bekilli’yi koklayın, çekin Bekilli’yi ciğerlerinize. Kekremsi bir lezzetle emeğin kokusunu, alın terinin kokusunu duyacaksınız sindire sindire.

Sevda bağbanıyım özüme çektim
Kinin kütüğünü kökünden söktüm
Asmadan kadehe lâl olup aktım
Üzümün ahvali şaraba benzer.

Delikanlısından ihtiyarına bir dolu Bekillili karşılayacak sizi ve berrak gözlü ve pırıl pırıl ve yanık yüzlü kırış kırış… muhatabı olacaksınız onlarca yüzün; gözünüzün hak ortasına bakacaklar; inadına sevecek, illaki seveceksiniz yanık tenli o insanları. Yüzlerindeki yılgınlığı ve sabrın karekökünü okuyacaksınız bakışlarında.

Her yudumda yâr kokulu lezzet var
Düşünemem dost kalbinde tezat var
Sözle göz arası ince özet var
Bedenin dâhili şaraba benzer.

Bir olmuşlar, pîr olmuşlar… hepsinin dili aynı. Onlar sadece: “Bekilli” diye bağırıyorlar. Onlar gülüyor, onlar düşünüyor… Kaymakamı Sayın Murat Çağrı Erdinç düşünüyor, Belediye Başkanı Sayın Yaşar Halil Yiğit düşünüyor, Bekilli düşünüyor.(3)  Öyle bir noktada kesişiyorlar ki; kolları birbirine ardılmış horonda gibi. Tek başlarına olduklarında omuz omuza, omuz omuza olduklarında tek başlarına oynayan efeler gibi mağrur; ama düşünceli.

Kendime rakibim Hayyam’a değilim
Bağ bozumu gönlümdeki meyilim
Canan için her cezaya kayilim
Candaki ahali şaraba benzer.

Geçtiğimiz yıl: “Gitmesek de görmesek de o köy bizim olur mu?..” diye yazmıştım. O koca köy çoktan bizim olmuş. Sevgili Dostum Sayın Uygur Orhan’ın elinden çıktığı ilk bakışta belli olan Hayyam rölyefi çoktan yerini almış Bekilli’de. Hep şarapla özdeşleşmiştir ya Hayyam; “İçer miydi acaba?..” diye sormadan edemiyor insan. “Keşke her içen insan Hayyam gibi olsaydı…” diyor Bekillililer. Dahası Kaymakam Sayın Erdinç: “Sanatla, sanatçıyla iç içe olmak istiyoruz…” derken; Başkan Sayın Yiğit: “Ben laiğim, Atatürkçüyüm!..” diyor haykıra haykıra. Bense; “Hazırladığı takvim (Takvim-î Celalî) 5000 senede bir gün hata verirken tüm dünya neden 3333 senede bir gün hata veren Miladî takvimi kullanır acaba?..” diye düşünmeden edemiyorum her zamanki gibi.

Aşkın kervanıyla dağdan aşırıp
Edep, erkân dergâhına düşürüp
İlim, irfan kazanında pişirip
İşlersen cahili şaraba benzer.

8 ncisi yapıldı bu sene Kültür-Sanat ve Şarap Festivalinin. Heykel, Yağlı boya, Karikatür, Yakma Resim ve Fotoğraf sergileri açıldı. Tribün dinletileri yine keyifliydi. Şair dostlarımız gerek kendi şiirlerinden gerek şairlerimizin şiirlerinden örnekler sundular. Şiiri şaraba bandık Bekilli’de. Halk dansları topluluğu görülmeye değerdi. Konserler, kitap imza ve şarap standları ile ne bir eksik ne bir fazla. Hele bir de Bekillili çocukların hazırlayıp sunduğu, Sayın Arzu Berber yönetiminde Nazım Hikmet şiir dramatizesi vardı ki ayakta alkışlandı geleceğin koca yürekleri.

Didari devranı dem ile sürer
Seven muhabbette gizli em arar
Bakar körün şerri ömüre zarar
İnsanın ehili şaraba benzer.

Bekilli Kaymakamı Sayın Erdinç: “Festivalimiz; topraktan kadehe uzanan bir yolun öyküsüdür. Toprağa düşen alın terinin üzüme, oradan şaraba, oradan aşka; kültüre, sanata ve şiire, bağ bozumunun umuda aktığı bir yolculuktur…” diyor
Artık yürümüyor Bekilli, koşuyor; geleceğe ve umuda koşuyor. Tıpkı sevgili Hasan Öğretmen gibi, sevgili Ünal gibi, sevgili Mankır gibi.
Güzel şeyler oluyor Bekilli’de… görünen o ki olmaya da devam edecek.

1. Yazıda kullanılan dörtlükler Sayın Pakize ALTAN’ın (Ozan DİDARÎ) “Şaraba Benzer” şiirinden alınmıştır.
2. Kargı ya da esnek bitki dallarından yapılmış Ege yöresine ait taşıma gereci.
3. 29 Mart 2009 itibariyle  Bekilli Belediye Başkanlığına seçilen Sayın Mustafa BAŞKAFA’ya da görevinde başarılar dileklerimle.


İsmet Nadir Atasoy
15.6.2009 23:34:01
Facebook Paylaş
 
  
 
lavaracı yazarlar
 
Son 5 yorum
1 yorum yapıldı 
#1   Emine Gürsoy 22.6.2009 23:50:07
 bekillinin kokusu dogdugum günden beri hasretimdir. köyümdü ilcem oldu .elinize yüreginize saglik hasretim sayfaniz ve yazilarinizla azda olsa azaiyor cok tesekkürler
 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 3
Bugünkü Ziyaretçiler:156
Dünkü Ziyaretçiler:372
Sitemizi bugüne kadar
1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter