Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
lavaracı yazarlar
 
Neydi Ki İstediğiniz?!


   Sordum eşe dosta. Rivayet muhtelif… kimileri: “Falan yaptı canım… başka kim yapar ki?..” derken birileri de: “Yok canım, onların işi değil bu düpedüz feşmekanın işi; adım gibi biliyorum…” dediler.
   İlk gördüğüm birkaç gün hırsımdan sabahı diri tuttum. İki gün, üç gün uykuyu bir çuvala doldurup, sabahlara kadar sallasırt gezinip durdum evin içerisinde. Olanları bir türlü hazmedemiyor, anlayamıyordum.
   Neydi ki istedikleri?.. Bilmezsin kaç senede oluşan güzelliği bir anda yok edivermenin dayanılmaz hafifliğiyle nasıl da kıvançlıdırlar şimdi.(!)
   Sevgili Atçalılar, sevgili dostlar; Hacışeyh Kuyusu’nun içinde yetişen kim bilir kaç senedir civarda olup bitene tanıklık eden “Karaçıtlık Ağacı”nı kestiler. Sadece ağacı kesmekle kalmadılar. Bir de o demiryolunun yapımına şahitlik eden kuyunun önüne hilkat garibesi direkler dikerek koruma ve kollama görevlerini de yerine getirdiler.(!) Umarım, başları göğe ermiştir artık.
   Sevgili Cevriye Teyze’nin (Cevriye Kara) anlattıkları ve anlatırken nasıl gözyaşı döktüğü bir film şeridi gibi geçti gözlerimin önünde. Bir sohbetinde Dört Kavaklar Mevkisi’ndeki bahçesine gidiş gelişlerinde gölgesine sığındığı, Mustafacık Kuyusu’nun hemen üst tarafındaki demiryolu köprüsünün yanındaki Meşe Palamutu’nun altından kum alırken devirdiklerini buğulu gözlerle anlatışı hâlâ gözlerimin önünde. “Gitti ağacım, palamudum gitti. Onunla büyüdüm, genç kızlığımın, gelinliğimin şahidiydi o ağa煔 derken dalıp gidiyor, gözleri bir yerlerde kilitlenip kalıyordu. Ağaç sevgisi böyle üst düzeyde olan insanlara saygısızlık değil midir bu yapılan?
…..
   Karaçıtlık, Melengiç, Palamut ve Karaağaç (Garıngeç) her bahçenin kenarında görülen Atça’ya özgü ağaçlardır. Karaçıtlık bunların içinde ayrıcalıklı olandır. Zira en sağlam sürgü, tırmık, çamaşır teknesi, içinde üzüm ve nar sıkılan kurna dahası en iyi takunya bu ağaçtan yapılır. İlkbaharda yeşerir, meyve verir. Meyveleri önce yeşil sonra kahverengi daha sonra da siyaha döner. Yeşilken patlangaçlarımızda mermi olarak kullandığımız meyveler siyahlayınca damaklarımızın farklı bir lezzeti oluverir. İşte keramet o meyvelerin içindeki çekirdektedir. Çekirdeğin üzerindeki etli kısım alınmazsa çimlenme şansı olmaz. Eğer üzerindeki etli kısım sıyrılır da çekirdek toprağa düşerse o çekirdekten bir yeni Karaçıtlık Ağacı sivişir, gelişir. Yenen ve yendikten sonra yerlere atılan bu çekirdeklerin hepsi potansiyel Karaçıtlık fidanıdır. Bir de kuş faktörü önemlidir. Atça’da bol miktarda görülen Karatavuk ve Bortak (Diğer bölgelerimizde Bağırtlak olarak da bilinir) meyvelerin olgunlaşmasıyla birlikte bu ağaca hücum eder. Yuttukları meyvelerin yumuşak kısımları hazmedildikten sonra çekirdek dışkılanır. İşte dışkılanan her çekirdek Karaçıtlık ağacının yeşermesinin vesilesidir. Ardıç Ağacı ve Ardıç Kuşu örneğinde olduğu gibi.
   Muhtemeldir ki bir Karatavuk’un bu kuyunun taşları arasına dışkıladığı çekirdekten oluşmuştu bu ağaç. Bu süreci bilmeyen bir el tarafından da onlarca yıllık serüven onlarca saniyelik bir zamanda bitiverdi. Umarım sıra Devlet Demir Yollarının kenarlarındaki ulu meşe ve diğer ağaçlara gelmez.
   Ben Hacışeyh Kuyusundaki Karaçıtlık Ağacı`mı geri istiyorum…
   Geri verebilecekler mi?..


İsmet Nadir Atasoy
16.9.2009 00:04:50
Facebook Paylaş
 
  
 
lavaracı yazarlar
 
yorumlar
Bu makale için henüz yorum yapılmadı ! 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 2
Bugünkü Ziyaretçiler:38
Dünkü Ziyaretçiler:452
Sitemizi bugüne kadar
1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter