Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
lavaracı yazarlar
 
Ne Olacak Şimdi?

Evet, hepimizin sorusu bu: Ne olacak şimdi?
Kimilerinin “Kürt açılımı”, kimilerininse “demokratik açılım” dedikleri şeyin ne olduğu anlaşılmadan yaşadığımız son olaylar karşısında, insanımız genellikle şaşkınlık içinde ve ülkenin geleceği konusunda karamsar. Bu insanlardan biri de benim.
“Dağda kimse kalmasın, insanlar ölmesin” düşüncesine aklı başında olan herkes katılır, katılmalıdır.
Gelinen son noktadaki şaşkınlık ve karamsarlık nedenlerimi açıklayayım: PKK silah mı bırakıyor, pazarlık mı yapıyor? Önce bu sorunun yanıtını verelim. Ne biçim barış düşüncesidir ki bu, siz bazı üyelerinizi barış için Türkiye’ye göndereceksiniz, ama diğer üyeleriniz ülke topraklarında terörü sürdürecek. O zaman, PKK’nın yaptığı göstermelik olmuyor mu? Anlıyoruz ki PKK silah bırakmıyor, pazarlık yapmak istiyor. İşte burası önemli. Ayrıca, pazarlıkta nelerin olduğu da belli değil. Dipsiz kuyu bu.
Hükümet “açılım” konusunda ne yapmak istediğini açıklamış değil. Aslında PKK üyelerinin gelmeleri de sonuca varma noktasında hiçbir şey ifade etmemektedir. Çünkü bu, işin özüyle ilgili bir durum değil.
İşin özü şu: PKK’nın ne istediği açıklanmalı, arkasından Hükümet’in bu isteklere karşı tutumu belli olmalıdır. İşte böyle başlar diyalog. PKK’nın bazı üyelerinin Türkiye’ye gelmesinin konunun özüyle ilgisini göremiyorum. Kendimizi aldatmayalım. Neden? Çünkü bu kişiler, artık PKK’lı olmadıklarını söylemiyor ki. Nasıl oluyor da iyi niyet gösterisi oluyor bu, anlamış değilim.
Bir vatandaş ve bir yazar olarak, bir an önce PKK’nın isteklerini ve Hükümet’in yanıtını öğrenmek istiyorum. Nedenini soracaksınız. Önümü görmek istiyorum da ondan. Halk da bunu istiyor. Açık olalım biraz. İstenen ne, kabul edilen ne? Herkes bunları bilmek istiyor.
AKP Hükümeti, önümüzdeki günlerde “açılım”dan ne anladığını halka anlatmalıdır. Ortada bir netlik yok. O netliği AKP Hükümeti’nden istemek hakkımızdır, diye düşünüyor ve bu nedenle de başta Başbakan olmak üzere yetkililerden açıklama bekliyorum. Sadece ben beklemiyorum, herkes bekliyor bu açıklamayı.
Görüyoruz ki ülke barış istiyor, ama barışın nasıl gerçekleşeceğini kimse bilmiyor. Burası çok önemli.
Tekrar ediyorum: “Dağda kimse kalmasın, insanlar ölmesin” düşüncesine aklı başında olan herkes katılır, katılmalıdır.


İhsan Topçu
1.11.2009 12:22:05
Facebook Paylaş
 
  
 
lavaracı yazarlar
 
Son 5 yorum
1 yorum yapıldı 
#1   #Silindi# 7.11.2009 13:38:07
 "Ne biçim barış düşüncesidir ki bu, siz bazı üyelerinizi barış için Türkiye’ye göndereceksiniz, ama diğer üyeleriniz ülke topraklarında terörü sürdürecek. O zaman, PKK’nın yaptığı göstermelik olmuyor mu?"
sorgulayan ve acaba terör ne diye tartışma götürürbir yaklaşım...PKK'in ne istediğini bilemiyorsak vay halimize tpeden tırnağa düzen içiliğe takla atılıyor hamide alayları günümüz koruculukta başat aktör olacaklar sistemin kimi efendileri hala sözüm ona hala istemezükk demektedirler.daha çok sorgulatan bilincine sağlı sevgili can hocam kalemin hiç susmasın bilincine sağlık sevgiler
 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 1
Bugünkü Ziyaretçiler:76
Dünkü Ziyaretçiler:382
Sitemizi bugüne kadar
1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter