Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
lavaracı yazarlar
 
İyi Seneler Olsun Eskiyi Çöpe Atarken

Umut;  hep vardı sol yanımızda ve beklemek. Olmadı bir daha ki yıla devretmekti beklentilerimizi. Öyle çok kanıksamıştık ki mutsuzluklarımızı, gerçekleşmeyen isteklerimizin hep bizlerden kaynaklanan sebeplerle olmadığını da kabullenmiştik. Var olan durumu kabul etmek, isyan etmemek, sessiz ve sedasız bütün suçu giden yıllara yıkıp, suçun altında bırakmak neredeyse alışkanlığımız olmuştu. Kendi eksenimiz etrafında dönerken, bizim çevremizde dönenleri, bizim dışımızda gelişenleri görsek bile bana dokunmayan bin yaşasın mantığı ile kuzu kuzu eski yılı, geçmişi, artı ve eksileri ile, küçücük avuntu çuvallarımıza doldurup çöpe atardık.

            Mutsuzluk diz boyu, suratlar beş karış, sürekli düşünen insan, sahte gülücüklerimiz ve maskelerimiz.

Gerçeğimizi kabullenmek zor geliyor sanırım. Alıştığımız, alıştırıldığımız durumların içinde kalmak, dışına çıkmamak sanki şartlanmışız gibi. Trafikte saatlerce bekleriz kuzu kuzu, kırmızı ışıkta geçen resmi plakalı araçları normal karşılarız, yeni bir yol açıldığında mutlu oluruz, teşekkür ederiz. Alışverişlerde verilen hediye ürünleri takip ederiz, sanki bedeli bizden çıkmıyormuş gibi. Herkes kendi kapısının önünü süpürse her şey düzelecekmiş gibi anlatırlar bize, ama kapımızın önüne bulaşık suyu dökene kızdığımızda, diklenen kapı komşumuz bize sert yapar kimsede ne oluyor yahu demez.

Gemisini kurtaran kaptan denir, tayfaların hiç değeri yoktur. Ben bilmem beyim bilirden tutunda, o işlere ben karışmam, ha bizim evin içişleri bakanı bilir, ağabeyime, babama,  amcama, müdürüme, hep sorumluluğu başkalarına bırakan, kendi kararlarını veremeyen insan durumundayız. Gözümüz kapalıdır, görmemezlikten geliriz, yok sayarız, ateş düştüğü zaman ancak acıyı tanır, derman aramak için birilerini ararız. Çabucak unutur, arsızlaşırız…

Kocaman kentlerde oturan, kocaman binalarda, bir bardak şekeri isteyemez durumda, çalacak kapımız yoktur. Küçük kentlerinde, küçük evlerinde çok farkı olduğunu sanmıyorum ya neyse.

Çok mu bilgi fakiriyiz? Futbol muhabbeti olsa, en iyi teknik direktör olup, sahaya kimi nasıl süreceğimizden, hangi futbolcuyu kaça alacağımızdan, kulübün bütçesinden tutunda, gider de gider. Ya da memleket meseleleri konuşurken, anında çözüm bulur Taksim meydanında üç beş kişiyi sallandırarak çözümleri üretecek kadar da kesin çözümlerimiz vardır. Ticaret dersen ruhumuzda, sanat edebiyat gırla gider, herkes şairdir, konuşuruz… Boş boş mu konuşuruz? Yoksa bir şeyler bilip, bildiklerimizi saklar mıyız?

Farkında olup, bana ne durumunda mıyız?

Yalnızlığa mı itildik ne? Paylaşmak, sevgi, dostluk, saygı nerelerde kaldı. Kime sorsan, paradan puldan ekonomiden, krizden, şirket kurtarmalardan konuşuyor. Mutsuz insanı güldürmek için, maskeler satılmakta boy boy. Al alabilirsen varsa paran ne yazık ki.

Biletlerimizi aldık mı? Kaç tane? Ne yaparız çıkarsa…  Çıkmadı mı? Dert etme, dokuzu, on dokuzu, yirmi dokuzu yetmez ise başka seçeneklere bakarız.

Böyle, böyle ve gene böyle mi sürecek.

Ya insanı kurtaran, düşünen… Düşünceler… Ekmek, iş, aşk, çoluk, çocuk…

İyi seneler olsun eskiyi çöpe atarken.Sevgiler, saygılar.Mozan - Muharrem ArazMuharrem Araz
17.12.2009 16:08:54
Facebook Paylaş
 
  
 
lavaracı yazarlar
 
yorumlar
Bu makale için henüz yorum yapılmadı ! 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 3
Bugünkü Ziyaretçiler:332
Dünkü Ziyaretçiler:388
Sitemizi bugüne kadar
1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi 1448571 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter