Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
lavaracı yazarlar
 
Aptal Kumru

APTAL KUMRUDELiKANLI:

30 Nisan günüydü.. onu tesadüfen gördügüm ve zorla selamımı almasını sagladıgım marketin önündeydim yine.. ama bu kez yalnızdım.. belki de hayatımda çok önemli degisikliklere sebep olacak bir yolculugun öncesiydi… bir iki sey atıstırıp açlıgımı bastırmak için gelmistim..KUMRU:

Nisanın son günüydü galiba.. marketin avlusundaki iki bankın arasındaki çöp kutusunun arkasında dinleniyordum.. sagdaki bankta bir çift oturuyor ve erkek olanı, güvercinlere kırıntılar atıyor, serçeler de kırıntılardan arta kalanları kaçırmaya çalısıyordu.. soldaki bank ise bostu..DELiKANLI:

Bisküvi, kakaolu süt ve bir adet çikolata ile dısarı çıktım.. param olmadıgı için degil, ne alacagıma karar veremedigim için bunları almıstım.. baktım bir çift, güvercinleri besliyor ve yanlarındaki bank bos.. oraya oturursam kusları daha yakından görme imkanım olacak ve bu beni mutlu edecekti..KUMRU:

Derken marketten çıkan zayıf, kısa boylu bir genç bos banka oturdu.. yüzünde keder, telas, açlık, kırgınlık, kızgınlık, biraz da hiç tüketemedigi bir parça merhamet vardı.. sanki bir yere yetismeliydi ama her seye ragmen bu dakikaların tadını çıkarmak için gayret gösteriyordu..DELiKANLI:

O banka oturdum ve kusları daha yakından izlerken bir yandan da hızlı hızlı atıstırmaya basladım.. kibirli güvercinler cüsselerini kullanarak bütün yemi kendileri yemeye çalısıyordu, serçeler ise atikliklerini kullanarak kaçırabildikleri kadar kırıntı kaçırmaya çalısıyordu..KUMRU:

Neden güvercinlere ve serçelere bu kadar dikkatlice baktıgını anlayamadım.. belki de kuslarla ilgili anıları vardı.. yahut sadece o an dikkatini çeken bir durum vardı ve ona bakıyordu.. yalnız bakıslarında sadece kuslarla ilgili olmayan seyler de oldugunu gördüm..

DELiKANLI:

Birden o çift kalktı ve yavas yavas uzaklastı.. kırıntılar da hızla azalıyordu tabi avludaki kus sayısı da.. ben kendi karnımı bile doyuramayacak olan yiyeceklerimi onlar için feda edemezdim.. ve son parça kırıntı için hamle yapan serçeyi ve ona tek bir gaga darbesiyle kırıntıyı bıraktıran güvercini gördüm.. güvercine az da olsa nefret duydum o an.. sonra onlar da uçup gitti..KUMRU:

Ben çöp kutusunun arkasında dinlenirken avludaki bütün kusların bir anda çekip gitmesi umrumda bile degildi.. ne de olsa aralarında bir tane bile kumru yoktu.. zaten güvercinlerin diklenmesine de karsı gelemezdim, serçelerin hızına da yetisemezdim.. aç kalmaya mahkumsan kendini yormaman lazım..DELiKANLI:

Avlunun bu kadar kısa zamanda bosalması içimdeki yalnızlık hissini biraz daha artırmıstı.. birden yanımdaki çöp kutusunun arkasında yarı dinlenir durumdaki kumruyu gördüm.. ne güvercinler kadar güzel tüyleri vardı, ne de serçeler kadar sevimliydi.. ama onu degerli kılan tek olmasıydı.. az önce yirmi kadar güvercin ve bir o kadar serçenin olması onlardan hiç birini özel yapmıyordu.. ama o bahçede bir adet kumrunun olması, o kumruyu özel yapıyordu..KUMRU:

Delikanlı birden beni fark etti ve elinde de az olan yiyeceklerden bir parça koparıp bana dogru attı.. aslında pek bana dogru da degildi, çöp kutusunun dibine dogru attı.. ben de nezaketen o kırıntıya dogru yavas adımlarla ilerleyip gagamı deydirdim.. ve begenmemis gibi tekrar yerime döndüm..DELiKANLI:

Attıgım kırıntıyı neden yemedigini anlamadım.. aptal kumru.. güvercinler ve serçeler çekip gitmisti iste.. hem eger o kırıntıyı yeseydi elimdeki bütün bisküviyi paylasabilirdim onunla.. ama o madem benim attıgım kırıntıya tenezzül etmiyordu neden bisküvinin geri kalanını da atıp kendimi aç bırakaydım ki?Delikanlının Notu: ben bisküvimden ufak ufak atmaya devam ettim.. ama o hiç yemeye tenezzül etmedi.. biliyorum aklı hep o gencin attıgı ama asla kendisi için olmayan kırıntılardaydı..

                                                               18-19 Haziran 2007

Azad Baran Emiroğlu
5.1.2010 03:40:13
Facebook Paylaş
 
  
 
lavaracı yazarlar
 
yorumlar
Bu makale için henüz yorum yapılmadı ! 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 2
Bugünkü Ziyaretçiler:155
Dünkü Ziyaretçiler:372
Sitemizi bugüne kadar
1447652 Ziyaretçi 1447652 Ziyaretçi 1447652 Ziyaretçi 1447652 Ziyaretçi 1447652 Ziyaretçi 1447652 Ziyaretçi 1447652 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter