Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
lavaracı yazarlar
 
İşsiz Öğretmenler Deli Gömleği Giymeyeceğiz

15.05.2010 12.30’da Urfa Eğitim-Sen önünde toplanan işsiz ve güvencesiz öğretmenlerle onlara destek veren Eğitim-Sen’li öğretmenler, öğretmen atamalarıyla ilgili birçok sorunu etkinlikli bir basın açıklamasıyla protesto ettiler.

Kendilerine deli gömleği giydirilmeye çalışıldığını ve nedenlerini açıkladıkları basın metnini okurken deli gömleği giymiş olan işsiz öğretmenler basın metnini okuduktan sonra: Bu deli gömleğini giymeyeceğiz diyerek deli gömleklerini yırttılar.

Kendilerine deli gömleği giydirmeye çalışan hükümetin KPSS’den 55TL almasını da protesto eden işsiz öğretmenler: “İşsiz ve parasız olmamıza rağmen sınav ücretini 55 TL olarak belirlemişler. Bir sınav ücreti için, hem de işsiz bıraktığınız gençlerden bu kadar para toplamanız hangi insanlığa sığar acaba? Nereye, nasıl harcıyorsunuz bu paraları? Bu saçmalığa ve talana da sözümüz aynıdır: Bu deli gömleğini giymeyeceğiz!” dedikleri açıklamadan sonra, bir bağış kutusuyla para topladılar. Madem işsizlerden para toplamaya ihtiyacı var bu hükümetin, o zaman buradan para toplayacağız ve kendilerine göndereceğiz diyerek, ironik bir dokundurmada bulundular.

Bağış kutusunda toplanan paraları ise Salı günü saat 11’de Merkez Postane’den AKP Genel Merkezi’ne yollayacaklarını da belittiler.

Eylem boyunca sık sık: “Oğluna gemicik, öğretmene işsizlik”, “Bu deli gömleğini giymeyeceğiz”, “Başbakan sözünü yerine getir”, “Kadrolu atama istiyoruz”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganlarını atan işsiz öğretmenler, 11 Temmuz KPPS ardından önemli eylemlikler yapacaklarını da kamuoyuyla paylaştılar. Eğitim-Sen’e ve basına teşekkür ettikten sonra ise eylemlerine son verdiler.  

Eylemde okunan basın metni ise şöyleydi:İŞSİZ ÖĞRETMENLER: BU DELİ GÖMLEĞİNİ GİYMEYECEĞİZ!!!Biz işsiz ve güvencesiz öğretmenlerin içine düşmüş olduğu durum tam bir deli saçmasıdır. Onca sene oku, sınavlara gir, başar. Ondan sonra, tam muradımıza erdik derken, önümüze KPSS denilen “kepaze sınavı” çıksın… Neymiş, ülkede öğretmen ihtiyacı yokmuş ve “en iyiler” seçilecekmiş!

Büyük bir aldatmaca! İşte okulların durumu: Cinsel tacizler, şiddet, kalabalık sınıflar, sıfır çeken öğrenciler… Hepsinin altında ise kalitesiz eğitim şartlarının yattığı açık!

Öğretmenler, kadrolu-sözleşmeli-vekil-ücretli diye apoletlere ayrılmış… Güvencesiz çalışma koşulları dayatılıyor… Kadrolu olmayan, asgari ücret dahi alamayan yetersiz sayıda hizmetli… Her şey ortada!

Bu gidiş, gidiş değildir. Bizler bir an önce maddi ve manevi doyuma ulaşmış bir eğitim hizmeti istiyoruz. Kandırmacaların ise terk edilmesini ve gerçeklerle yüzleşilmesini talep ediyoruz. Sahte kabartmalarla hazırladıkları bütçeden, “en fazla payı eğitime ayırıyoruz yalanlarını” ise en azından bize yutturamayacaklarını hatırlatırız. Gerçek rakamları daha önceden açıklamıştık. Arzu edenler www.igep.biz sitemize bakarak asıl gerçekleri okuyabilirler.

İşte başlıca deli gömlekleri ve karşı çıkışlarımız:Bizler, özellikle bu hükümetin başa geçmesiyle, bir kural haline dönüştürülen “ücretli öğretmenlik” mağdurlarıyız. 7–8 yıldır ihtiyaç olmasına rağmen atamalarımız yapılmıyor ve hem bizler, hem de halkımız mağdur ediliyor. Fakat buradan haykırıyoruz: Bu deli gömleğini giymeyeceğiz!
Bakanlığın her gün karar değiştirmesi de önemli sorunlarımızdandır. Bir gün “Haziran atamaları yapılmayacak” diyorlar, bizler biraz baskı yapınca, “atama yapılacak” diyorlar. Bir gün öyle, bir gün böyle: Bu deli gömleğini giymeyeceğiz!
İşsiz ve parasız olmamıza rağmen sınav ücretini 55 TL olarak belirlemişler. Bir sınav ücreti için, hem de işsiz bıraktığınız gençlerden bu kadar para toplamanız hangi insanlığa sığar acaba? Nereye, nasıl harcıyorsunuz bu paraları? Bu saçmalığa ve talana da sözümüz aynıdır: Bu deli gömleğini giymeyeceğiz!  
Başbakan işadamlarını kastederek işçilerine gerekli ücretleri vermediklerini söylüyor. Bu gerçekleri bilen başbakanın mağduriyetleri gidermek adına hiçbir şey yapmadığını bir tarafa bırakarak, kendi Milli Eğitim Bakanlığı’nda biz öğretmenleri insanlık dışı şartlarda çalıştırmasını ise kabul etmiyoruz ve haykırıyoruz: Bu deli gömleğini giymeyeceğiz!
Yaşadığımız insanlık dışı şartlar neticesinde onbinlerce arkadaşımız psikolojik, fiziksel rahatsızlıklar yaşıyor ve onlarca arkadaşımız da intihar etmiş bulunmaktadır. Bu karanlık tabloyu kabul etmemiz düşünülemez. O nedenle bir daha haykırıyoruz: Bu deli gömleğini giymeyeceğiz!
Muhalefet partilerinin ve sendikaların “mış gibi” mücadeleleri de üzüntü vericidir. Her şeyden önce bizler mücadele ederken aynı durumda olan çoğu arkadaşımızın bizlere omuz vermemesine ise şunu diyoruz: Biz mücadele ediyoruz ve kimi önemli kazanımlar da elde ediyoruz. Bu bağlamda sizlerin atanmanızda zerre kadar hakkımız olursa, o hakkı da helal etmiyoruz! Her türlü olumsuzluğa rağmen susmayacağımızı, özellikle de sınav ertesinde büyük eylemler yapacağımızı belirtirken tekrar haykırıyoruz: Bu deli gömleğini giydiremeyeceksiniz, giymeyeceğiz!


Eser Yılmaz
16.5.2010 17:52:59
Facebook Paylaş
 
  
 
lavaracı yazarlar
 
yorumlar
Bu makale için henüz yorum yapılmadı ! 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 3
Bugünkü Ziyaretçiler:156
Dünkü Ziyaretçiler:372
Sitemizi bugüne kadar
1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter