Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
lavaracı yazarlar
 
Evet mi, Hayır mı

Bu referandum bana şimdi çoktan unutulmuş gitmiş Kamuran Akkor’un yorumladığı popüler bir şarkının giriş sözlerini anımsattı.

“Evet mi, Hayır mı?

Söyle bana nedir senin cevabın?”

Bu şarkıya muhatap olan sevgilinin cevabını hiç bilemedim. Ama durum onun zaten yolunu çoktan ayırdığını gösteriyor (gelip gitmeyen, sevmeyen biri). Yani onun cevabı Hayır. Ve durum bu noktaya gelmişse, sevgili sevgilisine şarkıyla yakınarak soru soruyorsa, şarkıyı söyleyenin de cevabı Hayırdır. Çünkü yolunu ayırdığı şarkı sözünden bellidir, tek taraflı yaşamaktadır bu ilişkiyi/sözde aşkı (Bir başkasını seversem eğer/İnan kabahatli değilim hiç ben.)

Ama biz, bize iktidar-halk arasındaki aşkı da anımsatan bu popüler şarkının bu sözlerine yazımızın sonunda dönmek üzere, öyle hukuk diliyle konuyu derinlemesine irdelemeye kalkışmadan basit bir vatandaş gibi kendimize soralım.


Bu referandum, anayasa değişikliği süreci içinde toplumun farklı çıkar kesimlerini temsil eden partilerin oydaşmasıyla yapılan bir anayasa değişikliği üzerine mi? Hayır.

Bu referandumu dayatan parti, anayasa değişikliği sürecinde bırakın diğer partilerle konuşup anlaşmayı, onların görüşlerini alarak ortak bir zemin yaratmayı; toplumu temsil eden sendikalar, odalar, barolar ve derneklerin görüşlerini aldı mı? Alıp da değerlendirmeye tabii tuttu mu? Hayır.

Bu anayasa yine farklı çıkar kesimlerini dile getiren iş dünyasının, bu dünyanın farklı örgütlerle temsil edilen kuruluşlarının görüşünü aldı mı? Hayır.

Anayasa profesörlerinin, hukuk fakültelerindeki bilim adamlarının ve dahi üniversitelerde konuyla ilgilenen bilim adamlarının görüşlerini aldı mı? Hayır.

Bu anayasa değişikliğinde çiftçilerin, köylülerin, yetimlerin, mağdurların görüşleri var mı?Bu kesimlerin sözcüleri değiştirilmek istenen maddelerden memnun mu?Hayır.

İşçi sınıfının örgütlenmesi, mücadele hakları, yani “Genel Grevli, Toplu Sözleşmeli Sendika Hakkı” bu referandum ile değişecek anayasada kanun haline gelecek mi? Sendikalar memnun mu? Hayır.

Bu anayasada 12 Eylül 1980 döneminde o günkü toplumsal güçlerin önemli bir bölümünün sözcüsü olan ve hapishanelere, işkencehanelere doldurulup yok edilen, silindir gibi ezilen, susturulan ve güya değiştirilmek istendiği söylenen 12 Eylül Anayasasının asıl muhatabı olan devrimci güçlerin görüşleri var mı? Hayır.

Kendisine 12 Eylül mağduru diyen ve güya mağduru olduğu anayasayı değiştirmek istediğini ileri süren parti gerçekten 12 Eylül ile karşı karşıya geldi mi? Hayır.

Bu referandum halkın istediği demokratik değişiklikleri kapsıyor mu? Hayır.

Kürtlerin istekleri bu referandum ile değiştirilmek istenen anayasaya girip toplumsal barışta rol oynayacak mı? Hayır.

Bu referandum sonucunda toplumsal güçlerin adil bir biçimde meclise girmesi için gerekli yüzde 10 barajı kaldırılıyor mu? Hayır.

Bu referandum sonucu milletvekili dokunulmazlıkları kürsü ile sınırlandırılıp katillerin, dolandırıcıların, hırsızların, halk düşmanlarının, yolsuzluk yapanların bu dokunulmazlık yasasının arkasına saklanmaları, halkın hakkını arsızca yiyip tüketmeleri engellenebilecek mi? Hayır.

Bu referandum sonucu 12 Eylülde anayasayı zorla değiştirmek istedikleri iddia edilerek (yani sanki anayasayı, bu anayasayı korumakla görevli orduyu, polisi, halkı, vb. yenecek bir güce sahiplermiş gibi görülerek) asılanların, hapishanelere doldurulup işkence edilenlerin, vatandaşlık haklarından yoksun bırakılanların mağduriyet hakları geri verilecek mi? Hayır.

Özgürce örgütlenme, düşüncelerini hiçbir baskı altında kalmadan söyleme, demokratik yürüyüş ve miting hakları bu referandum ile anayasaya girip kanun haline gelecek mi? Hayır.

Bu anayasa ile ülkemizde uzun yıllardır iç düşman sayılan solu, Kürtleri, Alevileri ve İslamcı tarikatları sistemli bir biçimde ezip yok etmeye kilitlenmiş “Gladyo” adlı örgüt çökertilip bu örgütçe işlenen suçlar ortaya çıkarılıp suçlular cezalandırılacak mı? Hayır.


Görüldüğü gibi bu “hayırları” istediğimiz kadar uzatmak olanaklı.

Ama son iki soru:

Bu anayasa değişikliği referandumunu dayatan partinin demokrat, hümanist; halkın, yoksulun, mağdurun hakkını koruyan, güven verici bir parti olduğunu söylemek mümkün mü? Hayır.

Peki, liberal kudurmuş kapitalizmin en güvendiği parti kim? Hangi parti aracılığıyla bu ülkenin bütün yer altı ve yerüstü zenginliklerine el koyuyor? Liberal kapitalizm hangi parti aracılığıyla bu ülkenin insanlarının alın teri, göz nuru ve bir dirhem ekmek, iki zeytinle idare ederek kurup geleceğe emanet ettiği kamuya ait zenginlikleri har vurup harman savurarak babasının malıymış gibi satıp savurdu? Bazıları nemalansın diye kıydı bu mallara? Elin adamına buyur etti? Bunun da cevabını okuyan okuyucu söylesin. “Evet mi?” “Hayır mı?”

Tekrar şarkıya dönersek. Bence ihmal eden ve yalnızca kendi çıkarlarını düşünen sevgilinin cevabı bellidir: HAYIR.
Metin Oktay ile TV8 Proğramı
https://www.youtube.com/watch?v=JUnsP1V3gXo

Metin Cengiz
10.9.2010 13:23:49
Facebook Paylaş
 
  
 
lavaracı yazarlar
 
yorumlar
Bu makale için henüz yorum yapılmadı ! 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 2
Bugünkü Ziyaretçiler:38
Dünkü Ziyaretçiler:452
Sitemizi bugüne kadar
1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi 1448729 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter