Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
lavaracı yazarlar
 
Pandoranın kutusunu gördünüz mü?

Hepimizin de bildiği bir kutudur bu .
            Yüzyıllardır çokça efsaneye konu olmuştur. İçinde dünyanın sonunu getirecek olanın olduğu varsayılır.
          Aslında pandoranın kutusu bence var. Ama şekli dikdörtgen değil sadece. Bunu içinde neler olduğunu merak ediyorsanız sadece etrafınıza bakmanız yeterlidir. Yolda yürürüz yemek yeriz nefes alırız uyuruz değil mi bu yaptıklarımıza birçok fiil ekleyip bunun adına yaşamak deriz.  Ancak bu yaptıklarımızı yaparken neleri var eder neleri yok ederiz hiç düşündünüzdü? Gelin yaptıklarımızı kabaca inceleyelim.
            Sabahları uyanırız. Şöyle derince bir nefes alırız aldığımız oksijeni kısmen bol ama nefes karşılığında karbondioksit veririz. Bunda ne varmış dediniz değil mi. Anlatayım her gün o nefesten milyonlarcasını alırız ama aldığıma karşılık kaçımız bir dal ağaç dikmişizdir. Dikmeyi bir kenara bırakın hangimiz bir ağacın kesilmesini engellemişizdir.
             Devam edelim elimizi yüzümüzü yıkarız kimimiz traş olur kimimiz güzellik kremlerini sürer giyinir kahvaltıya otururuz yeriz içeriz ve bunu akşama kadar en az üç kere yaparız doktorlar kısa aralı beş kezi öneriyorlar ancak biraz üşengeciz biz üçte kalırız. Hangimiz yan tarafta ikamet eden komşumuzun bunlardan yiyip yiyemediğini düşünürüz. Yâda bol bol doldurduğumuz tabaklardan çöpe döktüklerimiz için uzaklardaki toplumların savaşlar yaptığını düşünürüz. O soframızdaki beş çeşit yiyecekten sadece ekmeğin yokluğundan dolayı bir yerlerde bir çocuğun öldüğünü aklımıza getiririz. Çok uzakta değil aynı sokağınızın sokak köpeğinin kapınızda aç dolaştığını hissederiz.
               Yedik içtik tamam gelelim kirlettiklerimizi yıkamaya.  Yıkamak için bolca bulaşık deterjanı kullanırız köpürdükçe sanki daha temiz olacak tabaklar bardaklar ya da bolca deterjan koyarız makineye beyaz ötesini yakalayıp yan komşumuzdan daha beyaz yıkadığımız ispatı için. Hangimiz bu kimyasalları üzerindeki kulanım miktarlarına göre kullanırız. Hangimiz bu kimyasalların yer altı sularına karışacağını hesaplar. Hani derler ya büyükler ektiğini biçersin diye buda onun gibi bir şey işte sulara döktüğün kimyasalları içersin. Hep devlet yol yapsın elektrik getirsin hizmet versin diye naralar atarız her şeyi isteriz ancak bu isteklerimize arıtmayı neden koymayız. Yada bu kimyasalların doğaya uyumlularını paraya kıyıp alıp kullanmayız. Unutmayın ki üretimler arz talep ilişkisine göre yönlenir doğaya uyumlu ürünlere talep artarsa üretim artan üretim artışı demek sürüm demektir sürümün artması ise  belli bir zaman sonunda bu ürünlerin fiyatlarının uygun olması demektir. En azından benim zerreyi miskal kadar beynim böyle algılıyor.
klntszmelek


Ayşegül Yıldırım
27.11.2010 16:56:18
Facebook Paylaş
 
  
 
lavaracı yazarlar
 
yorumlar
Bu makale için henüz yorum yapılmadı ! 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 2
Bugünkü Ziyaretçiler:76
Dünkü Ziyaretçiler:382
Sitemizi bugüne kadar
1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter