Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
lavaracı yazarlar
 
Hükümetsiz Yaşam Nasıl Olacak Erdoğan...

Kitap fuarı için 1 hafta Diyarbakır’daydım, şimdi de 3 gündür Gaziantep’teyim. Seçimi kokluyorum, yaşıyorum. Yaklaşık 1 ay önce “AKP 270 MİLLETVEKİLİ ANCAK ÇIKARIR…” diye bir yazı yazmıştım. Bu yazıyı yazdığımda daha MHP’nin filmleri yoktu piyasada. Bunca filme ve istifaya karşın ben hâlâ MHP’nin barajı geçeceğine ve meclise gireceğine inanıyorum. Kim olursa olsun, insanın özeline bu kadar girmek, terbiyesizlik yapmak yapanların hanesine bişey kazandırmayacak, yapılanları da çok fazla etkilemeyecek…

12 Haziran seçimlerinden sonraki meclis buram buram demokrasi kokuyor, 1960 sonrası meclis en az 2 misliyle geliyor. Ben hâlâ Kürt ve sosyalist milletvekilleri adaylarının 35 kişiyle meclise gireceğine inanıyorum. Kalan günlerde bu artabilir. Önceki yazdığım yazıdan sonra CHP’ye 180 milletvekili verdiğim için “Çok” diyenler olmuştu ama konuşma ve mitingleri izleyince çok olmadığını hatta o sayıyı bile zorlayabileceğini düşünmeye başladım.

Dün gece eve geldiğimde “Erdoğan seçilemezse ne yapar?..” diye düşünmeye başladım. Yanıtını bulamadım esasında. Meclise girdiğinden beri başbakan olan biri 3. seçimde iktidarı kaybederse ne yapar? Esasında şimdiden yapmaya başladı bile yapacaklarını. Doğal olarak ilk iş kendisini bir dönem destekleyenlere –Ona göre entelektüeller, bana göre eşhellektüeller- çattı.

Entelektüel yada eşhellektüellere çatması kadar doğal bişey olamaz Erdoğan’ın. Birinci neden kendisi aydın yada entelektüel birisi değil. Kendisine böyle bir soru sorulsa bütün lümpen tavrıyla vereceği yanıt “Abi bu durumlar bizi bozar!..” olacaktır. Erdoğan tipi insanlar entelektüelliği “Light erkek” olarak görürler. Bu tip insanlar için durup dururken sevdiğiyle el ele dolaşmak yoktur, kendi isteğiyle tiyatroya, sinemaya, opera yada konsere gitmezler, hangi kitabı okuyacağı üzerine bir kaygıları asla olmaz, üniversite bitiren çocuğu için kariyer yapması aklının ucundan bile geçmez, ilk hedef Akdeniz’dir ve onun için küçük bir “Gemicik” alınır.

Gelelim entelektüellerin eşhellektüel haline, onları neden sevmez yada onlar kimdir? Biliyorsunuz ABD bikaç yıl öce Fethullah Gülen’i dünyanın en entelektüel insanı seçmişti. O gün bugün ben Gülen’i destekleyen ve kendisine hâlâ sosyalist, ateist, devrimci ve en demokrat diyenlere eşhellektüel diyorum.

Bu eşhellektüeller Erdoğan’a çok akıl verdiler. En çok demokrasi ve Kürt açılımı adına verdiler. Doğal olarak verdikleri dersler Gülen’in istekleri doğrultusundaydı. O yüzden önemli kahvaltı buluşmaları oldu, Seda Sayan ve Nihat Doğan gibi aydıncıklarla Kürt sorununu nasıl çözeceklerini tartıştılar. Halkımız da Seda Sayan’ın çok boş olmadığını evlilik programları dışında da kafasının çalıştığını anlamış oldu.

İş Fethullah Gülen tarafından gelince Erdoğan’ın fazla hoşuna gitmedi. Ne yani, Erdoğan’ın onun kadar kafası çalışmıyor muydu, sonuçta arasıra yazarları karıştırsa da o da şiir okuyordu, beğenmediği heykeli yıkıyordu, Nobel kazanınca Orhan Pamuk’u kutluyor, ölen yazar yada sanatçıların ailelerine “Başsağlığı” mesajı bile yolluyordu. Gülen’in önerileri üzerine iş yapmak onu ikinci adam yapacaktı, bu hoşuna gitmedi ve kendi kafasına göre onları sildi defterden.

Bu seçimden sonra işi oldukça zor Erdoğan’ın, muhalefet koltuklarına oturma olasılığı bana göre yüksek gözüküyor. Her parti muhalefet olabilir, medeni ülkelerde bu çok normaldir, ancak bilhassa 12 Eylül darbesinden sonra kurulan sağ partiler bikez muhalefete düştüler mi bir daha toparlanmaları nerdeyse olanaksız. ANAP ve DYP artık yok, AKP de şimdi o konuma gelmiş durumda.

Neden böyle oluyor, çok incelenmesi gereken bir konu bence. Yada CHP neden daha çok muhalefet olmasına karşın bitmiyor yada arasıra da olsa iktidar olabiliyor. Birinci neden sevsek de sevmesek de CHP köklü bir parti ve ciddi bir tabanı var. CHP’ye inanan bir tabanı var. Oysa diğer partilerin aynı tabanı yok. Demokrat Parti’nin de bir tabanı olmadı bana göre, AP’nin de. Bu partiler liberal parti olma çabası gösterseler de Türkiye’de liberal bir halk yok. Liberal taban biraz eğitimli taban olmalı ama Türkiye’nin hâlâ yüzde 70’i ilkokul mezunu. MHP milliyetçi tabana dayanıyor ama o taban da her zaman el değiştirebiliyor. 12 Eylül öncesi de bir kısmı Adalet Partisi’ne oy veriyordu, orada da milletvekilleri vardı. Yani bu kişileri bir araya getiren parti değil, milliyetçilikleri. Dinci taban için de aynı şey söz konusu, Necmettin Erbakan’ı bir kalemde silip Erdoğan’a yanaşma nedenleri de bu. Yarın hemen başka birinin yanına gidebilirler yada 12 Eylül öncesi olduğu gibi kimi tarikatlar AP yada benzeri bir partiyi destekler.

Bu seçimlerden sonra meclis bu yüzden çok şenlikli olacak. Demokrasiyi gerçekten isteyen Kürtler ve sosyalistler meclise geliyor, bu kez ciddi bir sayıyla geliyorlar. CHP’nin genç tabanı sosyal demokrat isteklerle geliyor. Herkesin demokrasiyi konuştuğu dönemde gerçek demokratlar bu kez “ÇOK” olarak geliyorlar meclise. Demokrasiyi dilinden düşürmeyen ama demokrasiden anlamayanların işi çok zor bu mecliste.
Ahmet Nesin
30.5.2011 06:17:31
Facebook Paylaş
 
  
 
lavaracı yazarlar
 
yorumlar
Bu makale için henüz yorum yapılmadı ! 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 3
Bugünkü Ziyaretçiler:156
Dünkü Ziyaretçiler:372
Sitemizi bugüne kadar
1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi 1447653 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter