Anasayfa İletişim Üye Ol
 
lavaracı radyo
 
 
Lavaracı Radyo Kapalı
  yayın akışı               istek formu
 
 
şiirler
 
 
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
bissürüşeyşiiri
A.Y Borke
Denizler Yandı Tanrım
Tahsin Özmen
TUTSAK ŞİİR
Dursun Özden
bozulmuş şeylerin insanı
A.Y Borke
L/eş
Sezen Akoluk
6 Mayıs şiiri
Dursun Özden
draje.
A.Y Borke
Bilmez onlar
Hüseyin Zengin
GECE
Muhsin Salman
külden merdivenler üst...
A.Y Borke
Tutulum
zehra serra hacer baş
Sohbet-i Aşıkane
Çetin Özdemir
geçici şeyler şahikası
A.Y Borke
BADEM LEME
Muhsin Salman
 
 
facebook
 
 
 
 
lavaracı yazarlar
 
Devlet kendi okullarına güvenmiyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir yönetmelik çıkardı. Bu yönetmeliğe göre 81 ilde özel okullara kaydolacak öğrencilerin seçilenlerine 2500 ile 3500 lira arasında yardım yapılacak. Bu para okullara yatırılacak. Denizli’de 2424 öğrenci bu yönetmelikten yararlanacakmış.
Apar topar çıkarılan bir yönetmelikle özel okullara milyonlar dağıtılıyor. Helal olsun hoş olsun. Devlet okullarının tüm eksiklerini tamamladık, sıra özel okullara geldi(?) Okul kayıtlarında bağış almayı yasakla, okul müdürleri şaşkına dönsün bütçeyi denkleştireceğim, ihtiyaçları karşılayacağım, diye. Özel okullara kaydolacak öğrencilere para ver. Fakir çocuklarının özel okullarda okumaya hakkı yok mu? Elbette var. Devletin verdiği ortalama üç bin lira yetse problem değil. Üzerine koyulacak paranın, verileni birkaç kez katlayacağından kimsenin şüphesi olmasın. Hangi fakir ödeyebilir o paraları acaba?
Geçenlerde bir arkadaş :”Milli Eğitimde bir tanıdığın var mı?” diye sorunca yeni arkadaşları tanımadığımı söyledim. İyi de yapmışım. Arkadaş benden torpil isteyecekmiş. Yeğeni özel okula gidecekmiş devlet katkı yapıyormuş…
Buraya kadar kafama takılanlar: Devlet kendi okullarını beğenmiyor mu, ileride kapatmayı mı düşünüyor. Yönetmelikler adil bir dağıtımı sağlayabilecek mi? Okul öncesine kaydedilecek çocuğun başarı kriteri nasıl belirlenecek? İllere göre dağıtım sayıları nasıl belirlendi? Eğitimde fırsat eşitliği kavramı bu yönetmeliğe uygun mu? Bu yönetmelik anayasaya uygun mu? Acaba belli bir topluluğun öğrencilerini çekmek için hazırlanmış bir yönetmelik mi bu?
Sorular sorular sorular.
Dershaneleri kapatırken, kapatılan dersaneleri dönüştürmüşlerdi. Özel okula dönüştürülen bu kurum sahiplerine kıyak mı çekiliyor, diye de düşünüyor insan elinde olmadan.
Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimi yaz-boz tahtasına çevirdi. Anadolu lisesi mi istiyorsunuz, alın size Anadolu lisesi mantığıyla bütün liseleri Anadolu lisesine çevirerek kavramın içini boşalttı. Liselere geçişte yapılan değişiklikler, seçmeli derslerde yapılan zorlamalar… Anadolu Öğretmen Liseleri kaldırıldı. Verimli kurumlar yok ediliyor nedense.
Bu yönetmelik hayırlı olsun, demekten başka çaremiz yok. Dileyelim yararı olur ülkemize öğrencilerimize, beni yanıltır.
Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI eğitimde yaptığı değişikliklerle tarihe geçecek. Alo Nabi Bey hattı var mı acaba gerçekten?
Hoşça kalın dostça kalın.

Cemal Ataman
18.8.2014 16:05:33
Facebook Paylaş
 
  
 
lavaracı yazarlar
 
yorumlar
Bu makale için henüz yorum yapılmadı ! 
 
köşe yazıları
 
 
Kendi halkıyla mücadel...
Levent Gültekin
PRATYAHARA
zehra serra hacer baş
Fidel Uçtu...
Dursun Özden
Fidel 90 yaşında
Dursun Özden
SERBEST BIRAKILANLAR Ü...
Ertuğrul Erdoğan
Kadınlar ''D...
Ertuğrul Erdoğan
Bakış ve Ses
zehra serra hacer baş
Bir Kumpanyanın Hikayesi
Ertuğrul Erdoğan
 
 
sayaç
 
 
Online Ziyaretçi: 2
Bugünkü Ziyaretçiler:76
Dünkü Ziyaretçiler:382
Sitemizi bugüne kadar
1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi 1447201 Ziyaretçi
Kişi ziyaret etmiştir
 

 
Destek Ver - Reklam Ver
© 2009 lavaraci.com
Kullanım Koşulları
Tasarım : Savaş Serter